baza firm specjalistycznych
wiedza i doświadczenie
bezpłatne doradztwo
Marek Świerczyński, Poznań tel. +48 790 770 934
e-mail: biuro@prosel.pl
weber.tec Superflex D1, weber.tec Superflex D2, weber.tec 828 DB 75/150, weber.tec 827 S (Superflex 40S), weber.prim 807 (Eurolan FK 28), weber.xerm 855 (Deitermann KM Flex Plus)
Specyfikacja Techniczna zgodna z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 2.09.2004.
(Dz. U. nr 202, poz. 2072)
IZOLACJA MINERALNA BASENÓW KĄPIELOWYCH I ZBIORNIKÓW WODY Z OKŁADZINĄ CERAMICZNĄ
1. WSTĘP
1.1. Przedmiot ST
Przedmiotem niniejszej specyfikacji są wymagania dotyczące wykonania i odbioru robót płytkarskich z wysoko elastyczną mineralną izolacją przeciwwodną, układanych np. w basenach kąpielowych i zbiornikach na wodę itp.
1.2. Zakres stosowania ST
Specyfikacja techniczna jest stosowana jako dokument przetargowy i kontraktowy przy zlecaniu i realizacji robót zawartych w punkcie 1.1.
1.3. Zakres robót objętych ST
Ustalenia zawarte w ST mają zastosowanie przy wykonywaniu i odbiorze n/w robót :
1.4. Określenia podstawowe
Określenia podane w niniejszej ST są zgodne z obowiązującymi PN oraz określeniami podanymi w ST DM.00.00.00.
1.4.1. Wysokoelastyczna masa uszczelniająca - 2-komponentowa wysokoelastyczna mikrozaprawa uszczelniająca, nadająca się do bezszwowego i bezspoinowego uszczelniania powierzchni.
1.4.2. Żywiczna powłoka gruntująca - 2-komponentowa, nie zawierająca rozpuszczalnika żywica epoksydowa doskonała do gruntowania pod warstwy i powłoki żywiczne.
1.4.3. Bardzo elastyczna masa żywiczna - 2-komponentowa, nie zawierająca rozpuszczalnika żywica reaktywna na bazie żywicy epoksydowej, doskonała do uszczelniania basenów, pomieszczeń laboratoryjnych, kuchni przemysłowych itp.
1.4.4. Taśma dylatacyjna - wysoko elastyczna, na bazie laminowanej tkaniny taśma z elastomeru przeznaczona do elastycznego zamykania ruchomych szczelin, złączy podłóg i ścian.
1.4.5. Klej do płytek - elastyczna, ulepszona dodatkami tworzywa sztucznego zaprawa klejowa do przyklejania ściennych i podłogowych okładzin ceramicznych itp.
1.4.6. Fuga do płytek - elastyczna, uszlachetniona tworzywem sztucznym, hydraulicznie wiążąca zaprawa do spoinowania.
1.4.7. Piasek kwarcowy - kruszywo o różnym uziarnieniu stosowane do uszorstnienia powierzchni lub stworzenia warstwy sczepnej np. pod zaprawę klejową czy warstwę zamykającą.
1.5. Ogólne wymagania dotyczące robót
Ogólne wymagania dotyczące robót podano w ST DM.00.00.00."Wymagania ogólne".
Wykonawca robót jest odpowiedzialny za jakość ich wykonania oraz za zgodność z dokumentacją projektową, Specyfikacją Techniczną i poleceniami Inżyniera.
2. MATERIAŁY
2.1. Wymagania ogólne
Materiałami stosowanymi przy wykonywaniu robót wg zasad niniejszej Specyfikacji Technicznej są:
Należy stosować materiały należące do jednego systemu płytkarskiego, posiadającego aktualną Aprobatę Techniczną ITB, wykazującego następujące cechy ogólne:
2.2. Wymagania szczegółowe
Przyjęty system wykonania powłoki hydroizolacyjnej wraz z przyklejeniem okładziny ceramicznej powinien spełniać poniższe wymagania:
W niniejszej Specyfikacji Technicznej proponuje się zastosować :
2.2.1. Wykonanie izolacji przeciwwilgociowej (np. system Deitermann)
§ wykonanie uszczelnienia w narożach
§ wykonanie izolacji
2.2.2. Układanie płytek (np. system Deitermann)
2.2.3. Spoinowanie płytek (np. system Deitermann)
Wykonawca może zastosować inne materiały pod warunkiem uzyskania akceptacji Projektanta i Inżyniera. Zastosowane materiały muszą posiadać Aprobatę techniczną ITB lub deklarację zgodności z odpowiednim dokumentem dopuszczenia do powszechnego stosowania w budownictwie oraz spełniać wymagania niniejszej Specyfikacji Technicznej.
3. SPRZĘT
Ogólne warunki stosowania sprzętu podano w ST DM.00.00.00 „Wymagania ogólne".
Wybór sprzętu i narzędzi do wykonywania robót w dostosowaniu do technologii robót przewidzianej przez producenta preparatu należy do Wykonawcy i podlega akceptacji przez Inżyniera. Wykonawca winien dysponować podczas prowadzenia robót wilgotnościomierzem i termometrem elektronicznym do pomiaru temperatury powietrza i podłoża betonowego.
Standardowy zestaw sprzętu powinien przedstawiać się następująco:
4. TRANSPORT
Transport materiałów dowolnymi środkami przydatnymi dla danego asortymentu robót pod względem możności ułożenia i umocowania ładunku, w sposób zabezpieczający przed opakowania przed uszkodzeniem, mrozem i zawilgoceniem. Składowanie w oryginalnych, nieotwieranych opakowaniach, w suchych pomieszczeniach, w temperaturze powyżej + 5°C. Przestrzegać należy wszystkich wymagań zawartych w kartach technicznych poszczególnych wyrobów.
Standardowy zastaw środków transportu przedstawia się następująco:
Transport wewnętrzny:
Transport zewnętrzny:
5. WYKONANIE ROBÓT
5.1. Ogólne warunki wykonywania robót
Wykonawca przedstawi Inżynierowi do akceptacji projekt organizacji i harmonogram robót, uwzględniający wszystkie warunki, w jakich będą one wykonywane. Przed przystąpieniem do prac izolacyjnych i płytkarskich Wykonawca i Inżynier dokonają niezbędnych ustaleń technologicznych. Wykonawca robót winien posiadać udokumentowane doświadczenie w wykonywaniu prac przy uszczelnianiu podłoży mikrozaprawą uszczelniającą i przyklejaniu okładzin ceramicznych.
5.2. Warunki przystąpienia do robót
5.3. Wykonanie izolacji przeciwwilgociowej
5.4. Układanie płytek
Należy wyznaczyć zgodnie z PW układ płytek w pomieszczeniu, płaszczyznę poziomą (lub z odpowiednimi spadkami - wg PW) posadzki. Sprawdzić poziomy posadzki względem posadzek w pomieszczeniach sąsiednich.
Przed wykonaniem hydroizolacji należy uszczelnić naroża (ściana-ściana, ściana-posadzka). Podłoża należy zagruntować materiałem Eurolan FK 28, a następnie malując wałkiem nałożyć pierwszą warstwę żywicy epoksydowej Superflex 40 S. Na świeżą, jeszcze nie związaną powierzchnię wklejamy taśmę Superflex AB 75/150, zamalowując ją drugą warstwą żywicy Superflex 40 S, którą należy posypać piaskiem kwarcowym w celu przygotowania podłoża pod hydroizolację. Przejścia rurowe uszczelniamy przy użyciu mankietu Superflex MA 1 przyklejanego również Superflex 40 S. Po wykonaniu uszczelnienia naroży i przejść rurowych przystępujemy do nałożenia hydroizolacji Superflex D2.
Podłoże należy zwilżyć za pomocą pędzla. Następnie pokrywamy całe powierzchnie ścian i podłóg dwiema warstwami wysokoplastycznej mikrozaprawy uszczelniającej Superflex D2, nakładanej po wymieszaniu dwóch składników za pomocą pędzla lub szczotki. Bezpośrednio na wyschniętą powierzchnię izolacji przyklejamy okładzinę zaprawą klejową Plastikol KM Flex z tzw. pełnym podsadzeniem.
5.5. Spoinowanie
Przed przystąpieniem do fugowania należy dokładnie wyczyścić szczeliny fugowe. Po utwardzeniu kleju spoinujemy glazurę zaprawą Cerinol F20. Uszczelniamy także spoiny krawędziowe elastyczną masą silikonowo-kauczukową, np. materiałem Plastikol FDN.
Na świeżo czyścić wodą zamontowane elementy z zaprawy spoinującej. Po wykonaniu posadzki uprzątnąć stanowisko robocze oraz wywieźć gruz.
Tak wykonane uszczelnienie i okładzinę ceramiczną należy przez pierwsze 24 godziny chronić przed mrozem, deszczem, rosą oraz wyeliminować ruch pieszy.
Szczegółowe dane dotyczące sposobu użycia zapraw spoinujących znajdują się w instrukcjach producenta.
6. KONTROLA JAKOŚCI ROBÓT
6.1. Zasady ogólne
Roboty kontrolne powinny być wykonywane zgodnie z postanowieniami ST oraz poleceniami Inżyniera.
Kontrola jakości jest prowadzona przez Wykonawcę w oparciu o opracowany przez niego i zatwierdzony przez Inżyniera program. Wykonawca powinien posiadać na budowie wszystkie aktualne dokumenty.
Zakres badań prowadzonych przez Wykonawcę na budowie:
6.2. Badania przed rozpoczęciem robót obejmują:
6.3. Badania w trakcie wykonywania robót obejmują:
6.4. Badania po zakończeniu robót obejmują:
7. OBMIAR ROBÓT
Jednostką obmiarową jest 1 m2 zaizolowanej i pokrytej okładziną ceramiczną powierzchni. Obmiar robót polega na określeniu faktycznego zakresu robót oraz obliczenia rzeczywistych ilości wbudowanych materiałów.
Obmiar robót obejmuje roboty objęte umową oraz dodatkowe jedynie te, które w trakcie robót były uzgodnione z Inżynierem.
8. ODBIÓR ROBÓT
Ogólne wymagania dotyczące odbioru robót podano w ST DM.00.00.00 „Wymagania ogólne".
Sprawdzeniu podlegają:
W wyniku odbioru należy:
Jeżeli wszystkie czynności odbioru robót dały wyniki pozytywne, wykonane roboty należy uznać za zgodne z wymaganiami PW i ST.
9. PODSTAWA PŁATNOŚCI
Ogólne wymagania dotyczące płatności podano w ST DM.00.00.00 „Wymagania ogólne".
Płatność za ilość jednostek wykonanej i odebranej roboty (potwierdzonej obmiarem i protokółem odbioru elementu) dokonywana jest na podstawie ceny jednostkowej ustalonej w umowie.
Cena ta obejmuje: